Een bewogen jaar achter de rug, een bewogen jaar ‘to come’
Niemand zal 2020 ooit vergeten. Het Corona-jaar. Waar een aantal sectoren zeer zwaar te lijden hebben onder de maatregelen van het kabinet, springt de Energiesector er redelijk uit. Manmoedig heeft iedereen de ‘vergadering in spijkerbroek’ achter het computerscherm structureel doorgevoerd in zijn of haar leven, met of zonder pakketdiensten aan de deur, blaffende honden, door het beeld lopende kinderen en partners.
Met bewondering kijk ik naar de veerkracht die iedereen de afgelopen maanden heeft getoond. Alle events werden online, alle belangrijke overleggen gingen gewoon door en qua besluitvorming met eenzelfde gemak. We zijn trots dat we het thema Laagdrempelige Transitie in de Gebouwde Omgeving in het voorjaar hebben kunnen lanceren en dat er veel draagvlak is ontstaan voor die nieuwe manier van kijken. We zijn volop in gesprek over de nieuwe Warmte- en Energiewet. Kortom, we zijn in staat om voortgang te boeken, hoe dan ook.
Ja, we missen elkaar best wel. Juist voor de enorme opgave waarvoor we staan in de Energietransitie, is het cruciaal dat we elkaar ‘live’ zien en spreken. Juist voor de gesprekken daarbuiten. De inspirerende momenten met andere spelers in het energie-domein. Andersdenkenden, die je scherpen in je blik vooruit. Gelovigen, pragmatici, pro-actievelingen, critici. Allemaal zijn we nodig om van de energietransitie een succes te maken. Mensen die maken dat je er geloof in houdt en elke dag weer blij bent dat je met dit thema aan de slag bent.
Een vaccin is ‘binnen bereik’, om die beruchte ‘PBL-formule’ ook voor het behalen van de doelen uit het Energieakkoord te gebruiken. Maar zelfs als we weer een gewone samenleving zijn, is er een bewogen jaar ‘to come’: verkiezingsjaar!
Waar we vier jaar geleden per sector ons boodschappenlijstje indiende bij (nieuwe) Tweede Kamer en de informateurs, kunnen we ons dat voor de komende jaren niet meer veroorloven. Het inzicht groeit dat er over de sectoren heen een grote onderlinge afhankelijkheid is om een succes van de energietransitie te maken. De Industrie kan alleen vooruit als de netbeheerders en wij als energiesector tijdig de leidingen/kabels aanleggen respectievelijk groene stroom/moleculen kunnen leveren. OV en auto’s kunnen elektrificeren als tijdig alle voorzieningen daarvoor op orde zijn. In de Gebouwde Omgeving is denken vanuit dat wat kostenefficiënt en technisch mogelijk is, niet genoeg. De mensen die daar wonen, vinden er ook wat van.
We kunnen per sector aardig vertellen wat het komende kabinet zou moeten doen. Maar de echte opgave is om alle puzzelstukken en stukjes precies goed en op het juist moment in elkaar te zetten. Dat geldt voor ons als energiebedrijven, samen met alle sectoren en ook voor het kabinet met diversiteit aan perspectieven vanuit de verschillende ministeries. En dat in een tijdspanne van 30 jaar met grote onzekerheden en grote verwachtingen qua innovaties die nog komen gaan. Ook 2021 wordt weer een bewogen jaar, hopelijk 1 waar we volgend jaar Kerst met trots op terugkijken!
Medy van der Laan
Voorzitter Energie-Nederland

In gesprek met ACM over de aangescherpte Gedragscode Consument en Energieleverancier
12 januari 2021
Biomassa in de gebouwde omgeving inderdaad noodzakelijk om de klimaatdoelen te halen
18 december 2020
3 vragen aan Zenzi Pluut, partner bij TwynstraGudde, over de OTE
9 december 2020
Kernenergie: onrendabele business case of ‘must have’ om de klimaatdoelen te halen?
8 december 2020
Kernenergie meenemen in afweging toekomstige betaalbaarheid energiemix
1 december 2020
De koperen plaat is heel veel waard
23 november 2020
3 Vragen aan Marthijn Junggeburth, duurzaamheidsmanager bij Bavaria
10 november 2020
Noodzakelijke duidelijkheid voor de markt in Wiebes’ reactie op initiatiefnota Sienot
5 november 2020
Ontbijtsessie Het huis als bron van energie: Gedragsverandering altijd nodig bij verminderen energiebehoefte
27 oktober 2020
3 Vragen aan Annemieke Roobeek, commissaris Eneco
13 oktober 2020
Medy van der Laan te gast bij Dutch Green Building Week
9 oktober 2020