Grotere CO2-winst door ‘laagdrempelige’ aanpak gebouwde omgeving
Hoe kan de energietransitie laagdrempeliger worden voor huiseigenaren? Hoe krijgen we hen meer ‘als vanzelf’ mee in de verduurzamingsopgave van de eigen woning? Kunnen we daarbij in 2030 zelfs boven het in het klimaatakkoord gestelde doel voor de gebouwde omgeving komen? Dit was de inzet voor ‘Een Laagdrempelige transitie’, een onderzoek door Stratelligence, in opdracht van Energie-Nederland. “Het onderzoek biedt een nieuw perspectief op versnelling van de energietransitie. We zien dat hiermee – in aanvulling op de afspraken in het Klimaatakkoord – de energietransitie in de gebouwde omgeving makkelijker en betaalbaarder kan zijn en zelfs meer CO2-besparing kan opleveren ”, zegt Medy van der Laan, voorzitter van Energie-Nederland.
De energietransitie vraagt veel van huiseigenaren. Onderzoek wijst uit dat vooral particuliere huiseigenaren aanhikken tegen de kosten en ‘het gedoe’. Dit terwijl het doen slagen van de energietransitie in de gebouwde omgeving sterk afhankelijk is van de mate waarin consumenten – in dit geval huiseigenaren – bereid zijn een omslag te maken. Het rapport ‘Een laagdrempelige transitie’ neemt daarom zo laag mogelijke drempels voor huiseigenaren als uitgangspunt.
Drempels wegnemen en consument centraal
“Het vertrekpunt is: hoe kunnen we minder aanspraak doen op het aanpassingsvermogen van consumenten? Hoe kunnen we keuzes makkelijker maken, kosten en risico’s beperken, overlast verminderen en een gevoel van controle teruggeven”, zegt Gigi van Rhee van Stratelligence. Haar onderzoek combineert een feitelijk-technische analyse, met meer zachte aspecten op het gebied van ‘adaptief vermogen’ waarbij factoren als tijd en flexibiliteit in beschouwing worden genomen.
De analyse in het Stratelligence-rapport biedt een laagdrempelig perspectief door aannemelijk te maken dat een adaptieve aanpak in de gebouwde omgeving loont.
Deze aanpak komt neer op het gefaseerd benaderen van de opgave en achtereenvolgens:
– Uit te gaan van besparingsstappen die huiseigenaren sowieso zonder spijt kunnen nemen, zoals isolatie tot label C.
– Uit te gaan van logische keuzes die niet alleen per wijk, maar ook per soort woning kunnen worden gemaakt. Wat passend is – een warmtepomp, warmtenet of bijvoorbeeld groen gas – verschilt immers per situatie.
– Maatregelen slim uit te spreiden over de tijd in een twee-fasenstrategie. Door in stappen te denken kunnen natuurlijke overgangsmomenten – zoals vervanging van een ketel – én nieuwe ontwikkelingen en innovaties beter worden benut.
Vervolg Laagdrempelige transitie
Medy van der Laan: “Wij hopen dat het rapport inspireert tot keuzes van landelijke en decentrale bestuurders in de energietransitie, waarbij zij nog meer inspelen op wat mensen aankunnen en meer rekening houden met een fasering in de tijd optimaal benutten, Het rapport geeft daar handvatten voor. Dit geeft de energietransitie in de gebouwde omgeving vaart en geeft zicht op het ruim behalen en zelfs overtreffen van het CO2-doel”.
Met dit rapport in de hand gaat Energie-Nederland de komende maanden graag in gesprek met verschillende belanghebbenden, zoals consumentenorganisaties, gemeentebestuurders, politici en collega-branches – om de inzichten te toetsen en perspectieven verder uit te werken.
Het rapport ‘Een Laagdrempelige energietransitie’ kunt u hier downloaden.

Inbreng Energie-Nederland hoorzitting en debat Tweede Kamer prijsplafond
9 november 2022
Blijf inzetten op uitrol congestiemanagement en invoeren verzwaren-tenzij tenders
9 november 2022
Reactie Energie-Nederland op de vijf belangrijkste maatregelen die de Europese Commissie voorstelt voor het herinrichten van de gasmarkt
8 november 2022
Energie-Nederland verwelkomt hulp aan klanten via prijsplafond
7 november 2022
Dag van het Klimaatakkoord & aanbieding routekaart waterstof
3 november 2022
KEV 2022; Een klein stapje de goede kant op, maar snel aanvullend beleid nodig om klimaatdoelen te behalen
3 november 2022
Energie-Nederland betreurt de uitspraak over Porthos
2 november 2022
Energie-Nederland is positief dat klanten minder snel kunnen worden afgesloten deze winter
25 oktober 2022
Verplicht publiek eigendom warmtenetten vertraagt warmtetransitie
20 oktober 2022
Reactie op voorstel Europese Commissie om in te grijpen in de gasmarkt
20 oktober 2022
Europese Commissie besluit in te grijpen in de elektriciteitsmarkt
30 september 2022